Centra Medyczne – czy lepsze od pojedynczych gabinetów?

Centra Medyczne w Polsce zaczęły się pojawiać na większą skalę tuż po przemianie ustrojowej, czyli 1989 roku. W pierwszym okresie stosunkowo nieśmiało wchodziły na rynek, który nie był wciąż przyzwyczajony do płatnych usług medycznych. Po początkowych problemach Pacjenci zaczęli zauważać zalety niepublicznych gabinetów medycznych. Można nawet stwierdzić, że w znacznym stopniu pomógł w rozwoju rynku niepublicznych usług medycznych NFZ i jego poprzednik – Kasy Chorych, ze względu na bardzo ubogie limity refundowanych świadczeń dla płatników składek i długie, często wielomiesięczne kolejki do dobrych specjalistów.
Jaka osoba może sobie pozwolić na wiele miesięcy czekania do poradni ortopedycznej, gdy mamy problemy z urazami? Kto może czekać wiele tygodni na przeprowadzenie rehabilitacji po zdjęciu ortezy ze złamanej ręki? W przypadku Tychów jest to o tyle ważne, iż problemy z którymi zmagał się Tyski Szpital Wojewódzki wpłynęły na dostępność usług medycznych wśród mieszkańców.
Lekarskie gabinety wielospecjalistyczne, centra medyczne zapewniają pomoc lekarzy wielu specjalizacji w jednym miejscu. Częstym jest widok, gdzie przy poradni chirurgicznej znajdziemy gabinet neurologiczny, poradnię psychologa czy też gabinet konsultacji diabetologicznej. Dzięki takim rozwiązaniom możemy jakby „przy okazji” umówić się na wizytę i skonsultować dolegliwości z wielu dyscyplin medycyny.
Należy tutaj jeszcze dodać, że niektóre, niepubliczne centra medyczne, czy prywatne przychodnie lekarskie świadczą usługi na podstawie długoterminowych kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Co to dla nas oznacza? Nic innego jak wyłącznie to, że rachunki za leczenie zapłacone zostaną z ubezpieczenia, a my będziemy obsługiwani w standardach, które zarezerwowane były dotychczas dla osób korzystających z prywatnej służby zdrowia.
Centrum Medycznemu i lekarzowi przyjmującemu Pacjenta zależy na tym, by wyszedł on z jego poradni zadowolony z poziomu świadczonych usług. I to nie tylko pod względem medycznym, ale także jakości obsługi towarzyszącej.  Obecnie ludzie nie chcą tracić godziny czy dwóch w poczekalniach gabinetów lekarskich, dlatego większość Centrów Medycznych czy też gabinetów prywatnych w Tychach umawia Pacjentów na określone z góry godziny przyjęć, często potwierdzając dodatkowo kontaktem telefonicznym wizytę na dzień przed ustalonym terminem.
Niezależnie od tego, czy pragniemy skorzystać z pomocy logopedy, neurologa, psychiatry czy psychologa, zawsze zasadne jest zapoznanie się z ofertą okolicznych centrów medycznych. Może się okazać, iż czas stracony w poczekalniach, na bezczynnym oczekiwaniu na wizytę jest wart więcej, niż pieniądze które wydamy na wizytę prywatną u lekarza-specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *