Nowe książki w „Pociągu do czytania”

foto: sxc.hu

Katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej dołączył do akcji Kolei Śląskich „Pociąg do czytania”, popularyzującej czytanie książek pośród pasażerów kolei.

Dzięki przekazaniu przez IPN puli książek, do pociągów trafiły publikacje historyczne wydane przez IPN. Dzięki tej akcji każdy, kto do tej pory nie miał okazji do zetknięcia się z publikacjami Instytutu ma możliwość przeczytania między innymi o takich tematach jak II wojna światowa, deportacje Górnoślązaków czy stan wojenny.

W ofiarowanej przez Instytut puli książek znajduje się przeszło 150 tytułów publikacji naukowych, popularnonaukowych, albumów, jak również Biuletyny IPN. W skład puli wchodzą zarówno pozycje wydane przez lokalny Oddział IPN przedstawiające dzieje regionu, jak i wydawnictwa opublikowane przez inne placówki IPN. Pośród udostępnionych pasażerom publikacji są m.in. książki „Grudzień 1981 roku w województwie katowickim”, „Kościół i kultura niezależna”, „Monachijska menażeria. Walka z Radiem Wolna Europa”, „Aparat represji wobec ks. Jerzego Popiełuszki” oraz np. foldery o Muzeum Izbie Pamięci KWK „Wujek”.

Jak zauważył Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach, dr Adam Dziurok:

Niemal tysiąc egzemplarzy różnego rodzaju publikacji ułożonych w wagonowych bibliotekach Kolei Śląskich rodzi realną szansę dotarcia do szerszego grona potencjalnych czytelników. Być może część z nich na nowo zainteresuje się historią i zechce sięgnąć po inne książki wydane przez Instytut Pamięci Narodowej.

Propagująca czytanie książek kampania „Pociąg do czytania” została zrozpoczęta przez Koleje Śląskie w końcu ubiegłego roku. Katowickie wydawnictwo Sonia Draga przekazało wtenczas nieodpłatnie pulę 1 500 publikacji, z których pasażerowie mogli korzystać podczas podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *