Uciążliwe zawroty głowy – jak z nimi walczyć?

Powtarzające się zawroty głowy to problem dotyczący coraz szerszej grupy osób, nie wyłączając ludzi znajdujących się w pełni sił witalnych. O ile krótkoterminowe zaburzenia równowagi są sytuacją w życiu zupełnie normalną, i nie wymagającą natychmiastowego leczenia, o tyle sytuacje gdy zawroty głowy nie tracą na natężeniu pomimo upływu czasu nie powinny być ignorowane, ponieważ mogą być objawem poważnego stanu chorobowego.W takiej sytuacji powinniśmy wybrać się z wizytą do laryngologa, który powinien przeprowadzić szczegółowe badania.Terminem „zawroty głowy” określa się uczucie osłabienia, wrażenie obracania, chwianie się, odczucie falowania, dezorientację. Zawrotom głowy towarzyszą objawy takie jak obfite poty, nudności, szumy uszne, niedosłyszenie. Należy unikać utożsamiania zawrotów głowy z zaburzeniami równowagi.

Medycznie rozumiany termin zawroty głowy zarezerwowany jest wyłącznie dla zaburzeń pracy ucha wewnętrznego. Dokładne odróżnienie zawrotów głowy od „normalnych” zaburzeń równowagi wymaga specjalistycznej wiedzy medycznej, i jest raczej niewykonalne bez pomocy lekarza specjalisty.

Wizyta u laryngologa powinna zacząć się od przeprowadzenia kompleksowego wywiadu z Pacjentem. W trakcie wywiadu Pacjent analizuje występujące u niego objawy chorobwe, co ma bardzo duże znaczenie dla uzyskania prawidłowej diagnozy. Następnym etapem jest przeprowadzenie kompleksowego badania laryngologicznego, obejmującego między innymi wykonanie testów kalorycznych metodą Fitzgeralda-Hallpike’a, oczopląsu położeniowego w wielu pozycjach, oraz badanie oczopląsu napędowego podczas zmiany położenia.
Bardzo dobre wyniki zapewniają okulary Frenzla, wyposażone w parę kamer na podczerwień, dając możliwość badanie oczopląsu w całkowitej ciemności.

Zaburzenia równowagi są złożonym problemem, którego objawy są w kręgu zainteresowań szeregu specjalizacji lekarskich. Wykonanie kompleksowych badań pomaga potwierdzić lub wykluczyć jeden z najpoważniejszych stanów – uszkodzenie na poziomie ucha wewnętrznego – błędnika.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *